Sponsor Home Page
Log Out    Sponsor Home Page  

Excellence Awards

Mapping Your Future presents Excellence Awards annually to recognize individuals who have made outstanding contributions to Mapping Your Future, and, in doing so, have assisted schools, students, and families. Recipients are nominated and can be part of the Mapping Your Future Board of Directors, Steering Committee, or a functional or project team.

Congratulations to our past Excellence Award recipients!

2009-10

  • Sam Nelson, Illinois Student Assistance Commission
  • Nikole Twombly, New Hampshire Higher Education Assistance Foundation
  • Board of Directors
    • William H. Hurry, chair, Rhode Island Higher Education Assistance Authority
    • Melanie Amrhein, Louisiana Office of Student Financial Assistance
    • Steve Brooks, North Carolina Student Education Assistance Authority
    • Tim Connell, Georgia Student Finance Commission
    • Bruce Marks, Montana Guaranteed Student Loan Program

2008-09

  • Rob Boisen, Great Lakes Educational Loan Services, Inc.
  • Chris Cooper, New York State Higher Education Services Corporation
  • Manny Loera, EDFUND
  • Cindy Marrs, TG
  • Plan of action committee
    • Pam Roda-Kline, American Education Services, a division of PHEAA, committee chair
    • Brian Allison, USA Funds
    • Cal Abbott, TG
    • Shawn Monk, American Student Assistance
    • Sam Nelson, Illinois Student Assistance Commission
    • Michael Nemelka, Utah Higher Education Assistance Authority
    • Dr. Armando Salas-Amaro, Florida Office of Student Financial Assistance
    • Greg Silva, Rhode Island Higher Education Assistance Authority

2007-08

  • Marilyn Landrum, Missouri Department of Education
  • Shawn Monk, American Student Assistance
  • Greg Silva, Rhode Island Higher Education Assistance Authority
  • MaryAnne Whitman, Education Assistance Corporation

2006-07

  • Corena Benjamin, Montana Guaranteed Student Loan Program
  • Michael Gee, TG
  • Rick Johnson, National Student Loan Program

2005-06

  • Noreen Pulling, Education Assistance Corporation
  • Janet Langley, TG
  • MYF 2005 Team:
    • Paula Carlson, Education Assistance Corporation
    • Cal Abbott, TG
    • Rob Boisen, Great Lakes Higher Education Corporation
    • Frank Daggett, New York Higher Education Services Corporation
    • Rick Johnson, National Student Loan Program
    • Pam Roda-Kline, American Education Services/PHEAA
    • Linda Hackleman, TG
    • Lloyd Dodge, TG

2004-05

  • Judy Cantoni, U.S. Bank
  • Pamela Roda-Kline, American Education Services/PHEAA
  • Technical Team, Texas Guaranteed
    • Rees Coombe, Texas Guaranteed
    • Mark Bailiff, Texas Guaranteed
    • Chris Nagle, Texas Guaranteed

2003-04

  • Cal Abbott, Texas Guaranteed
  • Sandy Bauman, Montana Guaranteed Student Loan Program
  • Dan Reyelts, TCF Bank

2002

  • Patty Boman, Texas Guaranteed
  • Paula Carlson, Education Assistance Corporation
  • Sam Nelson, Illinois Student Assistance Commission

2001

  • Adele Marsh, American Education Services/PHEAA
  • Marlene Seeklander, Education Assistance Corporation
  • Larry Sharp, New Jersey Higher Education Student Assistance Authority

2000

  • Pam King, Missouri Department of Higher Education
  • Cindy L. Oberjosh, Niagara County Community College
  • F. Duane Quinn, American Student Assistance

1999

  • Frank Daggett, New York State Higher Education Services Corporation
  • Bryan Gilbert, Texas Guaranteed
  • Kattie Taylor-Wing, University of Arkansas

1998

  • Caroline Koski, Great Lakes Higher Education Guaranty Corporation
  • Chris Seiders, Pennsylvania Higher Education Assistance Agency
  • Milton G. Wright, Texas Guaranteed

Meet the Staff | Excellence Awards | Recognizing Milt Wright
Honoring Clark Wold | MYF Home
Recognizing William H. Hurry